Yunanistan Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Yunanistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan Devleti’ne orada ikamet eden aile bireylerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler için başvuruda bulunmalıdır. 

Hususi (Yeşil), Diplomatik (siyah ya da kırmızı) ve Hizmet (Gri) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan Konsolosluğu tarafından 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Yunanistan seyahatleri için Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunmayan Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan’daki aile fertlerini ya da arkadaşlarını ziyaret edebilmek için Yunanistan Aile - Arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapmakla mükelleftir. 

 

Yunanistan Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi Özellikleri

Yunanistan Schengen Sözleşmesi’ne taraf olmasından ötürü Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasındadır. Dolayısıyla bu ülkeye herhangi bir sebeple yapılmak istenen ve 90 günü aşmayacak seyahatler için Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır. Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi de Schengen vizesi sayılmaktadır. Yunanistan Schengen vizesine sahip olan kişiler seyahatlerini Yunanistan’dan başlatmak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine de aynı vize ile seyahat edebilirler. Schengen vizesi, sahibine toplam 90 gün konaklama hakkı tanır. 

Schengen vizesi Yunanistan, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerde geçerlidir. 

Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru Ücreti

Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan’a yapılacak seyahatin amacına ve ikamet süresini göz önünde bulundurarak yapılacak seyahatin amacına ve süresine göre vize harç bedeli talep eder. Kısa süreli (Schengen kapsamına giren) vize çeşitleri için Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler benzer rakamlar talep etmektedir. 

 

Yunanistan Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi Evrakları

- Yunanistan’da ikamet eden yakınlarını ya da arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla Yunanistan Aile- Arkadaş vizesi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken en önemli belge vize başvuru formudur. Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi için konsolosluğa ibraz edilecek vize başvuru formunda ibraz edilen bilgiler diğer belgelerde yer alan bilgilerin doğruluğunu gösterir nitelikte olmalıdır. 

Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinde sunulan pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Vizenin işlenebilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmak zorundadır. Pasaport, vize başvuru tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu koşullardan herhangi birine uymayan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.  

-  Vize başvurusu yapılacak Umuma mahsus/Bordo pasaportta, kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi ve varsa daha önceki Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopileri ibraz edilmelidir.  

Yunanistan Konsolosluğu, vize başvurularında ibraz edilecek evrakların tamamını yeni tarihli olarak talep etmektedir. Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize başvurusunda sunacakları evrakların son 3 ay içerisinde alınmış olmasına dikkat etmelidir.  

Yunanistan Aile- Arkadaş vizesi başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından küçükse, vize başvurusunu ebeveynleri, yasal vasisi refakatinde ya da bu kişilerin iznini gösterir noter onaylı muvafakatname ile yapmalıdır.   

- Yunanistan’da ikamet eden aile bireylerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla seyahat edecek kişiler, seyahat etme biçimi, seyahat edilecek araç konularına ilişkin belgeler (Otobüs bileti, uçak bileti, turla gidilecekse, tur programına ilişkin belgeler gibi) ibraz etmelidir.  

- Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda Yunanistan’da kalınacak yer ile ilgili belgeler ( otel rezervasyonu, evde kalınacaksa evin açık adresini gösterir belge) sunulmalıdır. 

Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapan kişi Türkiye vatandaşı değilse, Türkiye’de ikamet ettiğini kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesi sunmakla yükümlüdür. 

-  Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapan kişiler, 30.000 Euro  tutarında, Schengen bölgesindeki tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının orijinali sunulmalıdır.  Kişi çok girişli vizeye sahip ise, en az ilk seyahat süresini kapsayacak seyahat sigortası yaptırmalıdır. 

- Yunanistan’da ikamet eden aile fertlerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek için Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Yunanistan’da ikamet eden yakınları tarafından gönderilmiş davetiye ibraz etmelidir.

-Yunanistan Aile- Arkadaş Vizesine Başvuru Yapan Kişi Şirket Sahibi İse:

• Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır,
• Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe
• Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi,
• Vergi levhası,
• İmza sirküleri,
• Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi ),
• Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarının tapu fotokopileri gibi belgeler sunmalıdır.

Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vizesine Başvuru Yapan Kişi Çiftçi İse:

•Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi

•Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olmalıdır;

•Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarınız (tapu fotokopileri).
    

Yunanistan Aile- Arkadaş Vizesi Başvurusunda Bulunan Kişi Eğer Çalışan İse:

Yunanistan Aile- Arkadaş Vizesi Başvurusunda Bulunan Kişi Eğer Çalışan İse: aşağıdaki belgeleri temin etmelidir.

•Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu  süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyit eden İşveren mektubu, 

•Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi, 

• Vergi levhası, İmza sirküleri, SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve SGK "hizmet dökümü”,

• Güncel Ticaret Odası kaydı ( Faaliyet Belgesi )

• Son 3 aya ait maaş bordroları, 

• Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları) gibi belgeler ibraz etmelidir. 

Not: Başvuru sahibi yeni bir işe başlamış ise, vize başvurusunu daha önceki iş yerine ait belgelerle yapabilir. 

- Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusunda bulunan kişi Emekli ise

•Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

•Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır;

•Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarına dair tapu fotokopilerini sunmalıdır. 

- Kamu çalışanı (Devlet Memuru) olan başvuru sahipleri aşağıdaki evrakları sunmalıdır;

•3 aylık maaş bordrosu

•Çalıştığı resmi kurumun kimlik kartı ve fotokopisi

•Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş  ve imzalanmış olmalıdır

•Çalıştığı resmi kurumun antetli kağıdına yazılmış seyahatin amacını, maaşınızı, izinli olduğu tarihleri ve bu iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu belirten yazı

•Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıkları (tapu fotokopileri).

 

Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vizesine Başvuran Ev Hanımı veya Öğrenci İse: 

Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vizesine Başvuran Ev Hanımları ve Öğrenciler vize başvurularında, kişisel belgelere ek olarak şu belgeleri ibraz etmelidir.

•Seyahate sponsor olacak aile üyesinin son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanları. Ekstre olarak alındı ise banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olmalıdır.

•Seyahate sponsor olan aile üyesinin Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıkları (tapu fotokopileri)

 •Seyahate sponsor olan aile üyesi kişi firma sahibi ise, şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası, Ticari sicil gazetesi, imza sirküleri; çalışan ise bunlara ilaveten işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dükümü ve son 3 aylık maaş bordroları veya emekli ise emeklilik belgeleri,

•Öğrenci belgesi (öğrenciler için)


Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği doğrudan yapılan Yunanistan Aile- Arkadaş vizesi başvurularını almamaktadır. Dolayısıyla bu vize türüne başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Yunanistan Aile- Arkadaş vizesi başvurularını Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar yapabilirler. 

Yunanistan Aile- Arkadaş vizesi başvuruları en erken, planlanan seyahat tarihinden 3 ay önce yapılabilmektedir. 

Üçüncü Ülke Vatandaşları için Yunanistan Aile - Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan’daki aile fertlerini ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Üçüncü ülke vatandaşları, vize başvurusu esnasında Türkiye’de ikamet ettiklerini kanıtlayan “Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi” belgesini başvuru esnasında ibraz etmek zorundadırlar.

Şuan savaş bölgesi konumunda bulunan Irak ve Suriye Devletleri’nin vatandaşları Yunanistan’da bulunan aile fertlerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek istedikleri takdirde Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi için Yunanistan Konsolosluğu’na doğrudan başvuru yapmalıdırlar.

Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vizesi Biyometri Uygulaması

Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vize işlemlerinde kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi maksadıyla, Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırılması talep edilmektedir. 

İlk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanan biyometri işlemi Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanmaktadır. 

 

Biyometrik veri taramasında aşağıda yer alan koşullar uygulanmaktadır:

- Parmak izi işleminin uygulanmasını engelleyecek herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar.  

Böyle durumlarda 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırma mecburiyeti vardır.   

- Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işleminden muaftırlar. 

- Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildir.

Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmelidir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişiler engellerini destekleyen tıbbi rapor ibraz etmekle yükümlüdürler.

- 12 yaşından küçük çocuklar Yunanistan vizesi başvurularında biyometrik veri ibraz etmek zorunda değildirler.

- Vize başvurusundan 5 yıl daha eski olmaması ve VIS ibareli vize fotokopisi ibraz etmek suretiyle, daha önce Schengen vizesi almış, biyometrik verileri (dijital parmak izi ve fotoğraf) ibraz etmiş başvuru sahipleri, bu işlemden muaf tutulmaktadır. 


Yunanistan Aile- Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Aile- Arkadaş ziyareti vizesi başvurusunun Yunanistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilip sonuçlandırılması 7-15 iş günü kadar zaman almaktadır. Ancak vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatil günlerine ya da konsolosluğun yoğun mesai dönemlerine denk gelmesi durumunda işlemlerin sonuçlanmasında gecikmeler olabilmektedir.  

Dolayısıyla, Yunanistan Aile - Akraba- Arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacak kişiler, vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmeli ve vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır.