Yunanistan Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul

İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanına dahil olan iller:

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

Adres Bilgisi :

Turnacıbaşı Sok. 22-Beyoğlu
34433 İstanbul

E-mail:   grgencon.kon@mfa.gr 
Başkonsolos : Georgia SOULTANOPOULOU
Konsolos: Danai VASILAKI
Konsolos: Georgios GAITANIS
Hizmet saatleri : Pazartesi- Cuma, 9:30 - 13.30

Başkonsolosluk Tarihçesi 

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunun 2 binası vardır. Siniosoğlu Konağı ve Sismanoglio Megaro.

Siniosoğlu Konağı 90 yılı aşkın bir süredir, önceleri Büyükelçilik binası olarak, sonrasında Başkonsolosluk binası olarak hizmet vermektedir. Turnacıbaşı sokak numara 22, Beyoğlu’nda bulunur ve Konsolosluk hizmetlerinin tamamı bu binadan verilir. Başkonsolosluk binasının içinde Aziz Savva kilisesi bulunmakta ve düzenli olarak ayin yapılmaktadır.

Sismanoglio Megaro bir zamanların Grande rue de Pera (Büyük Pera Caddesi), bugünkü İstiklal Caddesinin üzerindedir. İstiklal Caddesi, İstanbul’un  ticari, sosyal ve kültürel yaşantısının merkezi olup, günde yaklaşık 2 milyon kişinin yolunun düştüğü bir caddedir. 19. yy’ın bir şaheseri olarak başta bir İngiliz vatandaşına ait olan bina, 1896 yılındaki depremden gördüğü büyük hasardan sonra, Kapadokyalı büyük tüccar ve bankacı olan Sismanoglou ailesi tarafından revize edilmiş, genişletilmiş ve mülkiyetlerine geçmiştir.

1939’da, savaş bulutları Avrupa başkentleri üzerinde yoğunlaşırken, Konstantinos Sismanoglou bir karar alıp, aile konağını Yunan Devletine «Yunanistan Konutu» olması için hibe etmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra bina Amerika Konsolosluğu Temsilciliği’ne, istihbarat birimi United States Information Services (USIS) olarak kullanılmak üzere kiraya verilmiştir.

1973’te bina korunmaya alınmış ve 2004 yılına kadar kullanılmamıştır. 2004’te Yunanistan Devleti tarafından bina yenilenmiştir. O zamandan beri, Yunanistan İstanbul  Başkonsolosunun ikametini bünyesinde barındırmakta  ve birçok kültürel ve eğitici etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.