Yunanistan Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Güncel Yunanistan'a giriş koşulları

 

Aşağıdaki yazı güncel Yunanistan'a giriş koşullarını içermektedir. Aynı yazı web sitemizde duyurular altında da yayınlanmıştır.

 

 

COVID-19 Korona virüsünün yayılmasını sınırlamak için ülkeye giriş koşulları

 

Türkiye'nin daimi sakinleri Yunanistan'a
A) Hava yoluyla ve
B) Karayolu ile Kastania ve Kipon giriş noktaları da dahil olarak
C) Deniz yoluyla, Kavala, Midilli, Sakız, Vathi ve Samos'un Pythagorion, Lemnos'un Myrina, Simi, Patmos'un Skala limanları ile Kos ve Rodos'un turistik limanlarından, gezi tekneleri ve profesyonel turist gemileri ile, 49 yolcu taşıma kapasitesi ile, deniz bağlantılarındaki kısıtlamalar da kaldırılmaktadır.

 

COVID-19'un yayılmasının sınırlama kısıtlamaları bağlamında daha fazla bilgi ve Yunanistan'a giriş koşulları için lütfen travel.gov.gr internet sitesini ziyaret ediniz.

 

  • AB üyesi ülkelerden, Schengen ülkelerinden ve AB Dijital Covid Sertifika sistemine katılan 33 AB dışında kalan ülkelerden  gelen yolcuların giriş izni:  Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Cabo Verde, El Salvador, Faroe Adaları, Gürcistan, İsrail, İzlanda, Lübnan, Lihtenştayn, Moldova, Monako, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Panama, San Marino, Sırbistan, Singapur, İsviçre, “Çin Taipei (Yunanistan tarafından bir Devlet olarak tanınmamaktadır)”, Tayland, Tunus, Togo, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Uruguay ve Vatikan'a,

 

Aşağıdaki durumlardan birini içeren AB Dijital COVID Sertifikasını göstererek izin verilir:

 

- a) Aşı sertifikası (Varıştan en az on dört (14) gün önce COVID-19 aşısını tamamlayanlar için) Temel aşının tamamlanmasından sonra 9 ay süreyle ve ek doz almış yolcular için süre sınırı olmaksızın geçerlidir, veya

 

- b) İlk pozitif COVID-19 testinin (PCR veya Rapid Antigen ( Hızlı Antijen) testi) gününden 14 gün sonra verilen ve sonrasında 180 gün boyunca geçerli olan SARS-CoV-2 enfeksiyonundan iyileşme sertifikası veya

 

- c) Negatif test sonucu belgesi, yani planlanan varış tarihinden 72 saat öncesine kadar yapılan negatif moleküler test sonucu (PCR) veya planlanan varış tarihinden 24 saat öncesine kadar gerçekleştirilen negatif Rapid Antigen ( Hızlı Antijen) testi sonucu.

 

Diğer TÜM ülkelerden Yunanistan'a gelen yolcuların, aşı durumlarına veya iyileşme kanıtlarına bakılmaksızın, planlanan varışlarından 72 saat öncesine kadar yapılan Covid-19 için negatif moleküler test sonucu (PCR) veya negatif Rapid Antigen ( Hızlı Antijen) testi göstermeleri gerekmektedir. Covid 19 (PRC veya Rapid) testleri, ilgili mevzuata uygun olarak bir kamu otoritesi tarafından veya menşe ülkenin / transit geçilen ülkenin kamu veya özel, referanslı laboratuvarlarından, bu özel laboratuvarların yetkili ulusal sertifikasyon tarafından sertifikalandırılmış olması koşuluyla yapılmalıdır. Test sonucu İngilizce olmalı ve pasaportta kayıtlı olduğu şekilde yolcunun tam adını içermelidir.

 

Yukarıdaki yükümlülükler, 5 yaşından büyük çocuklar da dahil olmak üzere ülkeye giriş yapan tüm yolcular için zorunludur.

Kabul edilebilir aşılar şunlardır: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson & Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm among others.

 

Yunanistan'a gelen tüm yolcular, sahip oldukları sertifikadan bağımsız olarak, COVID-19 için rastgele zorunlu moleküler teste (PCR) veya Rapid Antigen Testine tabi tutulabilir. Seçilirseniz, lütfen testin zorunlu olduğunu unutmayınız. Reddetme durumunda, yetkililer ülkeye girişi reddetme hakkını saklı tutar. Seçim, 2020 yazından bu yana kullanılan, ülkenin en iyi epidemiyolojik gözlemi ve korunması için bir sağlık algoritmasının uygulanmasıyla hedefli bir örnekleme sistemi aracılığıyla yapılır.

 

Üçüncü dünya ülkeleri vatandaşlarının Yunanistan'a direkt uçuşları seçmeleri şiddetle tavsiye edilir. Diğer her durumda, yolcular transit ülkenin gereksinimlerine uymak zorundadır. Yolcuların tüm uluslararası havalimanlarından ve tüm limanlardan yukarıdaki koşullarla ülkeye girişlerine izin verilir.

 

Yukarıdakilere göre, yolcuların kara sınırlarından Promachonas, Ormenios, Evzoni, Nymfaia, Exochis, Nikis, Doirani, Krystallopigi, Kipi, Kakavia, Kastania ve Mavromatiou giriş kapılarından 24 saat esasına göre giriş yapmalarına da izin verilmektedir. Mertziani Giriş Kapısı'ndan girişe 08.00 - 20.00 saatleri arasında izin verilir.

 

Seyir ve yatçılığa izin verilir. Yunanistan'a Türkiye'den gelen yatların, bayrağı ne olursa olsun girişine sadece Kavala, Midilli, Sakız, Vathy ve Samos’un Pisagor, Lemnos’un Myrina, Simi, Patmos'un Skala limanları ile Kos ve Rodos’un turistik limanlarından izin verilir.

 

ZİYARETÇİLER İÇİN GEREKLİLİKLER

Varış öncesi:

Turistlerin ülkeye girmeden önce Passenger Locator Formunu (PLF) doldurmaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız. PLF formu örneği için tıklayınız

 

Yolculuktan önce, 5 yaşından büyük tüm yolcuların, yukarıda belirtildiği gibi sağlık durumlarına ilişkin kabul edilebilir bir sertifika formuna sahip olduklarından emin olmalıdır.

 

Varışta:

 

Tüm yolcular varışta rastgele zorunlu Covid-19 testlerine tabidir.

 

Pozitif bulunur ise ya evde ya da uygun makamlar tarafından tayin edilen geçici bir ikametgahta gözetim altında beş (5) günlük karantina gerekir. Karantina dönemi, pozitif teşhislerinin ertesi günü başlar. Beş (5) günlük sürenin ardından semptomların gerilemesi ve yolcuların ateş düşürücü kullanmadan 24 saat ateşi olmaması durumunda karantinadan çıkarılır. Ateş devam ederse, yolcular ateşi tamamen düşene kadar karantinada kalır. Karantinaya alınan yolcular, izolasyondan çıktıktan sonra en az 5 gün boyunca yüksek korumalı solunum maskesi (FFP2 veya N95) veya iki maskeden oluşan bir kombinasyon takmalıdır.