Yunanistan Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Yunanistan’da Eğitim ve Öğrenci Vizesi

VİZE EVRAK LİSTESİ:

D-tipi Erasmus (90 gün ve üstü Erasmus programı) başvuruları sadece Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından kabul edilecektir. C-Tipi Erasmus (01-90 günlük Erasmus programı) başvuruları Kosmos Vize Hizmetleri tarafından kabul edilmeye devam edecektir.

Tam ve eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış başvuru formu

Geçerli Pasaport: Pasaportunuz son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır ve en az iki adet karşılıklı boş vize sayfası bulunması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi, talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

 

Eğer varsa eski pasaportlarınız.

Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet Biometrik Fotoğraf – bilgisayarda taranmış fotokopiler kabul edilmemektedir. (fotoğraflar beyaz arka zeminde çekilmiş olmalı ve başvuru formuna yapıştırılmalıdır) Bakınız Fotoğraf Özellikleri

Sigorta: 30.000 Euro veya $50.000 tutarında, Schengen bölgesindeki tüm seyahat sürenizi kapsayacak şekilde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının orijinali, fotokopi kabul edilmemektedir. Çok girişli vizeye sahip iseniz, minimum olarak ilk gidiş sürenizi kapsayacak şekilde bir seyahat sigortasına sahip olmanız gerekmektedir.

 Nüfus cüzdanı fotokopisi

 Pasaport fotokopisi: Pasaportun kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi. Daha önce Schengen veya başka bir ülkeden vize aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisi.

Ulusal mevzuata uygun davetiye ve/veya teminat mektubu (Not: Üye Devlet Büyükelçilikleri ve Konsoloslukların internet sitelerinde ayrıntılı bilgi ve indirilebilecek nitelikteki formlara ilişkin linkler yer almaktadır). Daha fazla bilgi için Yunan Konsolosluğu’nun websitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.mfa.gr/turkey/tr/

 

AB eğitimi, staj veya araştırma programları için

Üniversite veya araştırma merkezi tarafından gönderilen davet mektubunun aslı ve fotokopisi;

 Vize başvurusu yapanın, bir Avrupa Birliği Programı kapsamında desteklendiğini gösterir, Türkiye Ulusal Ajansı (AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi) veya TÜBİTAK tarafından verilmiş mektup.

 Devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu. Örnek için lütfen Konsolosluk sitesini ziyaret ediniz.( Formun formatı örnektekinden farklı olabilir, fakat aynı bilgileri kapsaması gerekmektedir.) https://www.mfa.gr/en/visas/visa-types/national-visas.html

Sabıka kaydı.

Not çizelgesi (transkript belgesi) ya da İngilizce yeterlilik belgesi

Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu (orijinal bilet talep edilebilir);

Turla seyahat edilecekse tur programı.

Konaklama rezervasyonları (Otel rezervasyonu gösteren belge)

Geçimi sağlayan aile üyesinin evraklarının aynısı fotokopi çekilerek çalışmayan öğrencilerin dosyasına da eklenir.

Öğrenci Belgesi, okul zamanı gidiliyor ise okuldan izin yazısı. (orijinal nüsha)

 Geçimi sağlayan aile üyesinin Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıkları (tapu fotokopileri).

Geçimi sağlayan aile üyesinin son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanlarının orijinalleri.(hesap hareketleri) Hesap dökümü internet bankacılığından çıktı alındı ise bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır;

 Geçimi sağlayan aile üyesi firma sahibi ise, şirketin son 3 aya ait orijinal veya Ticaret Odasının web sayfasındanwww.ito.org.tr alınmış e-imzalı faaliyet belgesi, vergi levhası kopyası, Ticari sicil gazetesi, imza sirküleri; çalışan ise bunlara ilaveten işe giriş bildirgesi (barkodlu olmalı veya eski tip ise şirketten ıslak imzalı kaşeli) , SGK hizmet dükümü (e-devletten barkodlu veya SGK'dan ıslak imzalı ve kaşeli alınır) ve son 3 aylık kaşe ve ıslak imza ile onaylatılmış maaş bordroları veya emekli ise emeklilik belgeleri.

Geçimi sağlayan aile üyesi emekli ise emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti /emekli cüzdanı)

Sunduğunuz belgeler (iş evrağı, tapu, banka hesap cüzdanı, öğrenci belgesi v.b.) yetki alanımızdaki iller haricinde ise, lütfen aşağıda hatırlatmalar bölümünü okuyunuz.

 

Hatırlatmalar:

 Sunulacak olan tüm belgelerin son 3 aya ait belgeler ( güncel) olmalıdır.

Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından görüşmeye çağırılabilir, ek belge ya da orijinal belge sunmanız istenebilir.

Belge eksikliği, Schengen kuralları dahilinde başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

Başvurunuz 3.cü bir şahıs (aile üyeleri de buna dahildir) tarafından yapılacak ise biyometrik veri (parmak izi)vermeniz gerekip gerekmediğini kontrol ediniz. 3.cü şahsın başvurunuzu yapabilmesi için bu kişinin kimlik fotokopisi ve noter tasdikli yetkilendirme yazınızın başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

Başvuru formunun başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Yunanistan Başkonsolosluğu başvuru sahiplerini tekrar biyometrik veri(parmak izi) alınması için çağırma hakkını saklı tutar.

 Başvuru sahipleri çalışmıyor ve geçimleri aile üyeleri tarafından karşılanıyor ise (öğrenci, çocuk ya da ev hanımı vb.) geçimi sağlayan aile üyesinin maddi durumunu gösteren belgeler başvuru sahibinin dosyasına kanıt olarak eklenir.

Yabancı ülkeler tarafından düzenlenmiş dokümanların, noter tastikli Yunanca veya İngilizce çevirilrinin sunulması gerekir.

Seyahat tarihlerini kapsayan geçerli bir Schengen vizesinin olduğu durumlarda vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

 Başvuru formunda belirtilen telefon numaraları başvuru sahibine ait olmalıdır.

Evlenme, boşanma vb. durumlarda soyisim değişikliği nedeniyle güncellenmeyen pasaportlar geçerli değildir.