Yunanistan Vizesi

(0212) 291 99 66 (pbx)
  444 31 02

Sakız Adası Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi

Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda yer alan Sakız Adası, muhtemelen Homeros'un ve ayrıca matematikçi Hipokrat'ın ve Oinopidi'nin de doğduğu yerdir.

Ada, Anadolu, kıyılarına çok yakın mesafede olup Çeşme ilçesinin hizasında yer alan Pounta burnundan Eritreas yarımadasına kadar ki mevkiden 3,5 deniz mili uzaklıktadır. Yunanistan'ın 5'inci büyük adası olup(904 bin metrekare) kıyı şeridinin toplam uzunluğu 213 kilometredir ve Adanın şehir merkezinde olduğu kadar 64 köyünde yaşayan belirli bir nüfusa sahiptir. Londra ve Newyork'ta yaşayan önemli sayıda bir göçmen nüfusa da sahiptir.

Chios Bölge Yönetimi Chios, Psara, Anti-Psara ve Oinousses adalarından oluşmaktadır. Oinousses, Chios ve Psaron adıyla üç belediye yönetim birimine ayrılmıştır. Bu yönetim birimlerinin en büyüğü Sakız Adası olup Sakız Adası'nın tümünü kapsamakta ve sahip olduğu nüfus itibariyle Adanın en büyük belediyesidir.

Sakız Adası genel olarak dağlık bir coğrafi yapıya sahiptir ve sadece Adanın güney ve doğu kısımlarında bazı ovalık alanlar mevcuttur. Sakız Adası'nın kuzeyinde, zirvesi Profiti İlia(1.297 metre) olarak adlandırılan Pelinnaio sıra dağları bulunmaktadır. Küçük çaylar dışında Sakız Adası'nda ırmaklar bulunmamaktadır. Ada, güzel coğrafik yapısının yanı sıra yumuşak kış mevsimine sahip ılıman Akdeniz iklimi ve yaz aylarında nadir yağmur yağışıyla da tanınmaktadır. Rüzgarlar genelde kuzey-kuzeybatı istikametinde esmekte ve hava sıcaklığı 28-29 selsius düzeyinde seyretmektedir.

Başlıca ihracat ürünleri arasında damla sakızı, yağ, incir ve şarap yer alırken büyüklük ve kalite açısından denizcilik alanında uluslararası üne sahiptir. İdari açıdan Oinusses ve Psara adalarıyla ve 53.817 kişilik nüfusuyla(2005 nüfus sayımına göre) birlikte Chios Bölge Valiliği'ni meydana getirmektedir. Bölge Valiliği'nin başkenti, Hora olarak ta adlandırılan Chios şehir merkezidir.

Çeşme-Sakız feribot saatleri için ilgili ulaşım hizmetini sağlayan firmaların sitesine göz atın. Genelde sabah 09:00, 09:30 ve akşam 18:00’de Sakız’a gidiş ve 08:30 ve 16:30 saatlerinde de Sakız’dan Çeşmeye dönüş feribot veya katamaran var.

Ertürk Lines, Turyol ve Chios Sunrise Tours firmaları, Çeşme-Sakız feribot bileti satışı yapıyor. Sakız Adası feribot fiyatları için 3 firmanın internet sitesinden veya satış ofislerinden bakın veya bilet alın. Gidiş dönüş Sakız Adası feribot fiyatları liman vergileri dahil 26 €, hızlı katamaranda ise 32 €

0-6 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz seyahat edebilirken, 7-12 yaş arasındaki çocuklara yüzde 50 indirim uygulanıyor.

Sakız Adası Kapı Vizesi Gerekli Evrak Listesi

Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi(pasaport geçerlilik süresi 3 aydan az, on yıldan eski olmamalı)

1 adet arka fonu beyaz, vesikalık fotoğraf(son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı)

Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi

Gidiş / Dönüş feribot bileti(dönüş seferi belli olmalı, tarih açık bilet olamaz)

Otel rezervasyon konfirmesi(adada kalınacak gün kadar, rezervasyon belgesinde vize alacak kişilerin isimleri ve ödenmiş rezervasyon olmalıdır)

Meslek, telefon ve ikametgah bilgisi(gönderilen evrakların içerisine not düşülmesi yeterlidir)

Doldurulmuş ve son sayfası imzalanmış Kapı Vizesi Başvuru Formu

Kapıda vize uygulaması en fazla 7 gün ve tek girişlidir.

Pasaportunda K.K.T.C. giriş damgası bulunanlar, Yunanistan'a giriş yapamazlar.